HISTORICKÝ KONTEXT / HISTORICAL CONTEXT

Vojenská situace v roce 1944

Na jaře roku 1944 válka v Evropě i Tichomoří vstoupila do své závěrečné fáze. Spojenci se připravovali na vylodění v západní Evropě v Den D. Plně ovládli severní Afriku a invazí na Sicílii vstoupili na evropský kontinent. Jejich postup Apeninským poloostrovem na Řím zadržovala Gustavova linie, přetínající Itálii v celé její šíři. Američané i britské elitní jednotky společně s Indy a Novozélanďany stále nenacházely recept na překonání německé obrany u Monte Casina a platily za to tisíci mrtvých a zmrzačených vojáků. Triumfální postup na Řím se zastavil.

To však nebránilo tomu, aby na konci roku 1943 Britové i Američané přesunuli své letecké základny ze severní Afriky do jižní Itálie. Věřili, že masivní letecké útoky strategických bombardérů na cíle v Německu a okupované východní Evropě jsou klíčem k úspěchu. Jejich prvním hlavním úkolem byla likvidace všeho, co sloužili k výrobě a přepravě benzínu pro německé polní jednotky. Taky, a o tom se tolik nemluvilo, měli pravidelně vysílané letecké svazy vyčerpat německou Lufftwaffe ještě před plánovaným vyloděním v Normandii I oslabit Německo a přiblížit tak jeho konečnou porážku.

Od 12. května 1944 se hlavním strategickým záměrem 8. i 15. americké letecké armády stala likvidace německého průmyslu na výrobu pohonných hmot a následné paralyzovaní německých mechanizovaných jednotek.

Byla zahájena série náletů, jež vstoupily do historie jako tzv. Bitva o benzín (Battle of Fuel). Cílem 8. letecké armády se staly i některé rafinérie na území Čech. Například petrochemický závod Sudetenlandischen Treibstoffwerke (STW) v Záluží u Mostu.