ÚVOD / INTRODUCTION

uvod-web

Informace o letecké bitvě nad Bílými Karpaty

V roce 2014 uplyne právě 70 let, kdy 29. srpna 1944 bylo nad územím Bílých Karpat německými stíhači napadeno letecké seskupení amerických bombardérů směřujících ke svým cílům v oblasti Moravské Ostravy. Ten den se stal osudným posádkám deseti bombardérů, které byly sestřeleny. Zahynulo přitom čtyřicet jedna letců.

Při letecké bitvě se na moravské straně v mikroregionu Bojkovsko a v Bošáci na slovenské straně zřítilo k zemi pět letounů typu B -17 Flying Fortress  a zahynulo celkem 35 amerických letců. Což je patrně největší počet padlých Američanů na území bývalého Československa v tak malém regionu. Další letouny se dopadly na zem u zámečku Antonstal poblíž slovenské Nemšové a u moravských obcí Kašava, Liptál, Metylovice.

Tato Letecká bitva patří mezi nejvýznamnější události II. světové války ve Zlínském kraji, přesto, podobně jako jiné, je dodnes poněkud upozaďována a nedostatečně prezentována veřejnosti. O publicitu se starají pouze soukromé osoby, amatérští badatelé a nadšenci, kteří udržují kontakty s americkými veterány a každoročně organizují vzpomínkové akce na místech, kde američtí letci zahynuli.

I proto, při příležitosti 70. výročí  Letecké bitvy nad Bílými Karpaty, vznikly tyto webové stránky.

Cílem badatelů a nadšenců, kteří se Letecké bitvě léta věnují je trvale připomínat oběti, které je třeba přinést, aby zlo bylo poraženo. Padlí Američané nechť jsou mementem budoucím generacím, varováním před hrůzami válek, vždyť bojovali za naši svobodu.

MY_BABY_CREDIT_LLOYD_TRUE_USA