B-17G, Környe-Kömlöd, Maď.

Letoun: B-17G, č. 915, 2. bombardovací skupina, 429. peruť

Nickname: „Wolfpack“

S/N: 42-97915

Místo dopadu: Környe-Kömlöd, Maďarsko

Posádka letounu
Funkce: Jméno Pochován/zajat
První pilot: 2/Lt. John F. Fitzpatrick zajat
Druhý pilot: 2/Lt. Charles H. McGhee zajat
Navigátor: 2/Lt. Richard M. Hausler zajat
Bombometčík: 2/Lt. Paul E. Sumner zajat
Palubní mechanik: T/Sgt. Eugene J. Moriarity zajat
Radiooperátor: S/Sgt. Eugene W. Black zajat
Levý boční střelec: Sgt. Vincent Martinez zajat
Pravý boční střelec: S/Sgt. John A. Molitor zajat
Spodní střelec: S/Sgt. Vincent A. Contrada zajat
Zadní střelec: S/Sgt. James J. DeLutes Jr. zajat

Bombardér Boeing B-17G-35-VE „Flying Fortress“ sériového čísla 42-97915 přezdívaný „Wolf Pack“ letěl misi č. 263 na poslední sedmé pozici ve vedoucím Able boxu tvořeném letouny 429. perutě.

Během útoku německých stíhačů zasáhly střely oba pravé motory a poškodily je. Paradoxně byl letoun pravděpodobně zasažen i palbou zadního střelce letounu 44-8108, který letěl v témže boxu na páté pozici a bránil svůj letoun před nepřátelskou ztečí. Dalším útokům se poškozený stroj vyhnul, salvou odhodil bomby a schován v oblačnosti obrátil pilot zpět do Itálie. Ačkoliv letoun nehořel a na palubě se zdálo být vše v pořádku, poškozené motory ztratily tah a letoun neustále klesal. Jeho výšku se pilotům nepodařilo stabilizovat ani tehdy, když osádka vyházela pancéřování, zbraně, munici a další zátěž. Několik desítek mil severně od Balatonu se pilot 2/Lt. John Fitzpatrick rozhodl nouzově přistát.

Tvrdé přistání do lánu obilí se obešlo bez zranění a pro devět letců si během necelé hodiny přijeli maďarští četníci. Unikl pouze navigátor, kterého však pronásledovatelé během několika dní chytili.

Zadržené letce dopravili Maďaři do nejbližšího města (pravděpodobně do Pápy) a druhý den je převezli do městské věznice v Budapešti. Zde je předali Němcům, kteří své zajatce eskortovali přes Vídeň do výslechového centra poblíž Frankfurtu nad Mohanem. Důstojníci osádky skončili v Saganu a ostatní v Gross Tychowě.

Zdroj: Vzpomínky na neznámé letce, Jan Mahr, ISBN 978-903030-6-5